SIK SORULAN SORULAR

Tıbbın önemli teknolojik buluşlarından olan lazer son 30-40 yıldır gelişerek bir çok alanda (göz ameliyatlarından diş dolgusuna kadar) güvenle kullanılmaktadır. Bu kullanım alanlarından bir yenisi de lazer epilasyondur. Doğru vakada doğru doz seçilerek güvenli kullanım sağlanır. Lazerin epilasyon amaçlı kullanımında kanserojen etki yoktur, kimyasal bir madde veya radyasyon etkisi olmaz. Merkezimizde kullanılan FDA (Amerikan gıda ve ilaç dairesi) onaylı cihazlar ABD ‘den İngiltere’ye, Avustralya’ya kadar birçok gelişmiş ülkede kullanılmaktadır.
Lazerin ürettiği enerji belirli bir dalga boyunda ışıktan oluşmaktadır. Cilde zarar vermeden geçerek kıl köküne ulaşan bu ışık, vücutta herhangi bir artık bırakmaz. Örneğin röntgen ışınları vücutta radyasyon artığı bırakmaktadır ve belirli bir zaman içerisinde çok alınırsa risk doğurabilir. Ancak lazer ışığının vücutta bıraktığı herhangi bir artık yoktur ve dolayısıyla güvenlidir; herhangi bir kanserojen etkisi yoktur. Lazer epilasyon uygulamasının güvenilirliği ve etkisi, Amerikan gıda ve ilaç dairesi FDA (Food and Drug Association) tarafından 1997 yılında onaylanmıştır.
 

 Lazer ne demektir?
"Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation" ın baş harflerinden oluşan İngilizce LASER kelimesinin Türkçe kullanımı “lazer”dir. Lazerler bir yönde ilerleyen ve enerji içeren yoğun bir ışık üretir. Lazer ışığı renkli olduğu gibi renksiz olup görülmeyebilir. Görünürlük dalga boyu ile ilgilidir. Dalga boyu ve gücü lazerlerin tıbbi kullanım alanlarını belirler. Günümüzde yaygın olarak farklı tipte ve dalga boyunda lazerler tıpta lazer epilasyon ve bir çok değişik amaçlarla kullanılmaktadır.
 

Lazer epilasyon ile kıl kökü yok edilirken amaç seçici ısıtma yaparak yani kıl köklerindeki hücrelerin yakılarak hasara uğratılmasıdır. Kıl kökü tarafından emilen bu enerji, ısıya dönüşerek kıl kökünü tekrar büyüyemeyecek şekilde tahrip eder. Milisaniyeler süresinde cilde uygulanan lazer ışığı, cilde zarar vermeden geçerek kıl kökündeki pigmentlere nüfuz eder. Tüm lazer epilasyon türleri kıl gelişiminin geciktirip kılların daha zayıf ve azalarak çıkmasını sağlarlar. Kalıcı lazer epilasyon için kıl kökünün papilla denilen kısmının yok edilmesi amaçlanır. Tedavi esnasında tüylerin büyüme aşamaları olan anajen, katojen veya telojen fazda olması tedavi açısından önemlidir. Uygulama anında kılların farklı evrelerde olması, lazer epilasyonda sonucun ortalama 4-6 seans sonrası alınmasına neden olur. Lazer ışının uygulama süresi ve dozu kişinin cilt rengi ve yapısına göre değişiklik gösterir.

Alexandrite Lazer cihazı, diğer lazer cihazlarına göre sayısız üstünlüklere sahiptir. Belli zamanlarda topikal uyuşturucu krem kullanıldığı halde, anestezi gerektirmez. Bazı kişilerde lazer epilasyon uygulandığı esnada hafif bir sızı  hissi uyanabilir ve bu hissin yoğunluğu  kişiden kişiye farklılık gösterebilir.

Lazer Epilasyon aşağıda belirtilen tüm bölgelerde uygulanabilir.
Alın
Alt Bacak
Alt Sırt
Ayak
Bacaklar
Baş
Bikini Çizgisi
Boyun bölgesi
Burun Delikleri
Elmacık Kemiği
Ense
Favori
Genital Bölge
Göğüs
Karın
Kaş Üstü
Kollar
Kulak
Meme
Meme Ucu
Popo
Saç Çizgisi
Sakal bölgesi
Sırt
Üst Bacak
Yanaklar
 

Lazer Epilasyonda kalıcı sonuç elde etmek için birden fazla uygulama yapılmalıdır.
Tedavi adedi,  uygulanan bölgeye,  kıl yoğunluğuna ve kıl siklüsüne göre farklılık göstermektedir. Kıl büyümesinin üç  fazı vardır. Anajen (aktif), Katajen (gerileme) ve Telojen (dinlenme). Lazer Epilasyon teknolojisi kılları anojen safhada  yok etmek üzere tasarlanmıştır. Yaş, etnik köken, kilo, hormonlar, diyet ve metobolizma gibi faktörler de kıl büyümesine ve kıl kalınlığına etki eder. Dolayısıyla hastadan hastaya ve tedavi edilen bölgeye göre farklılık göstermesine rağmen, 6-12 haftada bir olmak kaydıyla, genellikle 4 ile 8 seans  arası  istenmeyen tüyler yok edilir.
 

Lazer Epilasyon süresi uygulanan bölgeye ve kıl yoğunluğuna göre farklılıklar gösterir. Küçük bölgeler 15 dakika gibi çok az bir sürede biterken, daha büyük bölgeler bir saat veya biraz daha uzun bir sürede biter.

Lazer epilasyon uygulaması için en ideal aday açık cilt rengi üzerinde tüyleri koyu renk olanlardır. Son teknoloji ürünü Alexandrite tipi lazer epilasyon cihazları ile koyu cilt rengine sahip olanlar da dahil olmak üzere her cilt rengine uygulama yapılmaktadır. Bronzlaşmamak şartı ile her tüm mevsimlerde lazer epilasyon yapılabilir.

Lazer epilasyon sonrasında 5-10 dakika bazen yarım saat süren kızarıklık olabilir. Bu geçicidir. Soğutma sistemi olmayan lazer epilasyon cihazlarında ışığın cildin üst tabakasındaki melanin pigmentlerinden de emilmesinden dolayı ciltte yanık ve sonrasında leke iz kalma riski her zaman mevcuttur. Soğutma sistemli lazerde cildin ısınmasına fırsat verilmediğinden yanık riski azalır, çok nadiren hafif bir iz kalsa dahi zamanla tamamen geçer. Epiderm’de kullanılan alexandrite lazerin önemli bir üstünlüğü de kalıcı iz bırakmayan lazer tipi olmasıdır.

Tüyleri koyu renk olan herkese, 12 yaşında itibaren kadın ve erkeklere lazer epilasyon uygulanabilir. İstenmeyen ve bazen aşırı olabilen kıllanma için pek çok epilasyon yöntemi bulunmaktadır. Bunların içinde "Lazer Epilasyon" ağrısız kolay uygulanabilmesi ve etkili olması sebebiyle en çok tercih edilen yöntemdir.
Mükemmel sonuçlar beyaz tenli ve koyu renkte kıla sahip kişilerde alınmaktadır. Ancak cildin ve kılın rengine bağlı olarak gerekli doz ve süre ayarlamaları yapılarak aynı sonuçlar elde edilmektedir. Yine de renksiz kıla ve siyah tenli kişilere lazer epilasyon uygulanmamaktadır. Lazer epilasyon 12 yaşından itibaren koyu renkte kıla sahip herkese uygulanabilir.
 

Lazer epilasyon uygulamasının kalıcı bir yan etkisi yoktur. Uygulama esnasında kıl köklerinin, enerjiden etkilendiğini gösteren hafif kabartılar ve kızarıklıklar oluşabilir. Ancak uygulama bölgesinde oluşabilecek bu durum çok kısa bir süre içerisinde kaybolacaktır.Uygulama esnasında hafif bir yanma hissedilebilir. Ancak seans öncesinde uygulanan anestezi etkili kremler ile bu durum en aza indirgenebilir.
CYNOSURE Apogee 5500  lazer epilasyon sistemi ile gelişmiş ayar mekanizmaları sayesinde en etkili ve güvenli doz seçilebilir, havalı soğutma sistemi ile acısız, hızlı ve konforlu epilasyon sağlanır.  Mini Gentlase plus cihazımızda ise R 134 A gazı ile yapılan soğutma neticesi acı son derece azalır. Konforlu bir epilasyon işlemi sunulur.